TİYATRO KULÜBÜ                          

Danışman Öğretmen:

Özel DATA KOLEJİ’nde tiyatro kulübündeki eğitim, sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Öğrencilerimizin çok yönlü ve tüm yönlü gelişimlerini sağlayabilmek amacıyla ders etkinlikleri ve uygulamaları ile sağlanması mümkün olmayan katkılar tiyatro kulübü aracılığı ile sağlanır.Çalışmalar kulüp saatlerinde ve önceden belirtilen zamanlarda gerçekleştirilir. Belirtilen gün ve saatlerde özgürce deneyimler yaşama fırsatı bulurlar.

Amacımız öğrencilerimizin ilgi ve yetenek alanlarını tanımalarını sağlama, özgüvenlerini ve yaratıcılıklarını geliştirme ve eğitimi zenginleştirilmiş bir formda sunabilmektir.

Öğrencilerimizin ilgi ve yetenek tanımalarını sağlam özgüvenlerini ve yaratıcılıklarını geliştirme ve eğitim zenginleştirilmiş bir formda sunabilmektir.

ARDU-ROBOT KULÜBÜ               

Danışman Öğretmen:

Artık dijital çağda yaşıyoruz. İnsanlar otomobil garajlarında bilgisayarlar ve robotlar yapıyor. Biz büyük bir bilgisayar kullanmak yerine kare çikolata boyutunda ve aynı işlevi görecek arduino uno işlemcisi kullanacağız. Garaj yerine laboratuvarımızda LED yakmadan tutun da robot gibi karmaşık yapıları da yapacağız. Sensörler kullanıp alarmlar, engelden kaçan arabalar yani hayalimizde ne varsa onu gerçekleştirmeye çalışacağız. Bunu yaparken de hem elektronik bilgimizi hem de yazılım bilgimizi geliştireceğiz.

İNGİLİZCE KULÜBÜ “MUN(Model United Nations)”                    

Danışman Öğretmen:  

Özel DATA KOLEJİ İngilizce öğretmenleri tarafından yürütülen Model Birleşmiş Milletler Kulübü (İngilizce: Model United Nations, MUN), eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simulasyondur. Genelde konferans, panel, çalıştay veya forum usulüyle yürütülen toplantıları içerir.

Diğer okullarda düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferanslarına (MUN) katılan öğrencilerimiz, önemli dünya meseleleri hakkında bilgi edinirler.

Yaptıkları araştırma, münazara ve yazı çalışmaları sonucunda sorunlara gerçekçi çözümler üretirler. Tüm bu çalışmalar İngilizce yürütülür. Bu öğrenciler kendileri gibi yüzlerce başka öğrencinin bulunduğu yerel ve uluslar arası konferanslara katılırlar. Dört gün süren bu konferanslarda öğrenciler önceden belirlenmiş bir ülkeyi temsil ederler. Diplomat kimliğine girip diğer temsilci öğrencilerle tanışır ve konuşurlar. Dil ve bilgi becerilerini kullanır, üstlendikleri pozisyonu taşırlar.

 

YAĞLI BOYA KULÜBÜ                  

Danışman Öğretmen:  

Kulübümüz boyaların teknik özelliklerini, objelerin renk ve doku özelliklerini tecrübe etmek, kendi sanatsal ve toplumsal düşüncelerinin olgunlaşmasını sağlayarak sanatsal yaratıcılığı her alanda kullanabilecek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kulübümüzde öğrenciler su ve yağ bazlı boyalar(sulu boya, akrilik yağlı boya) ile karakalem tekniklerini öğrencilerimizin derinlemesine bilgi sahibi olması sağlar.

GERİ DÖNÜŞÜM VE YARATICILIK KULÜBÜ                        

Danışman Öğretmen:

Geri dönüşümün amacı var olan kaynakların sonsuz değil kısıtlı olduğunu bilerek harcamak. Bu sebeple geri dönüşümü sağlarsak atık maddelerin çevreye ve canlılara olan etkilerini azaltabiliriz ve bu konuda daha bilinçli bir şekilde davranabiliriz.

Kulübümüz, öğrencilerin el becerilerini geliştirmeyi ve atık malzemeleri kullanarak ortaya yeni ürünler çıkartmayı da amaçlamaktadır.

Öğrencilerimiz bilgilendirici posterler hazırlayacak ve okulumuzda geri dönüşüm projeleri gerçekleştireceklerdir.

                              

PLASTİK ve GÜZEL SANATLAR KULÜBÜ               

Danışman Öğretmen:

Mozaik, minyatür, hat, çini gibi Türk El Sanatları örneklerinin çeşitlendirildiği ve uygulamaların yapıldığı kulüptür. Ünlü minyatür ustaları hakkında bilgi sahibi olmayı da hedefleyen öğrenciler bu kulübe uygun niteliktedirler. İnce işçilikle çalışmayı ve dikkati yoğunlaştırmayı hedefleyen Türk El Sanatları kulübü titiz ve disiplinli olmayı öğretirken, yaratıcılığı da büyük ölçüde destekler.

Stencil, transfer, çatlatma, dekupaj vb. pek çok tekniği bünyesinde barındıran bu kulüpte resim sanatı ile bağdaşan birçok özellik bulunmaktadır. Bu teknik bilgilerin yanı sıra asıl önemsenen, öğrencilerimizin resimsellikten kopmadan yaratıcılıklarını desteklemektir. Öğrencilerimiz resimselliğin tadına varırken daha kontrollü bir tekniğinde bilincine varacaklardır.

 

GÖRSEL İLETİŞİM KULÜBÜ                         

Danışman Öğretmen:  

İletişim ve bilgisayar kullanımının çok önemli olduğu çağımızda yetişen her bireyin bilgisayar okuryazarlığının ne kadar önemli olduğunu bilmekteyiz. Öğrencilerimizin bilgisayar ve diğer teknolojik araçlarla da bolca vakit geçirdiklerini, fakat uğraştıkları içeriklerin daha çok oyun odaklı olduğunu ve onlara zarar verdiğini biliyoruz.

Kulüp olarak amacımız, onların bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi araçlarla vakit geçirirken öğrenecekleri programlar sayesinde grafik ve web tasarımı konularında bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamaktır. Böylece gerek eğlenceli ve kaliteli zaman geçirecekler, gerekse de ileriki yaşamlarında bu araçları etkili ve ustalıkla kullanabileceklerdir.

Yılın sonunda her öğrenci, hem grafik tasarımı, web tasarımı ve video tasarımı konularında bilgi sahibi olacaklar hem de gazete, dergi ve web sitesi tasarımlarıyla ortaya ürün çıkarmış olacaklar.