Bilgisayarlı Makine İmalatı

ALAN HAKKINDA

Makine Teknolojisi alanı; klasik ve bilgisayar kontrollü üretim tezgâhlarında makine imalatı işlemlerini yapma, kalıplama teknikleri, sac metal kalıpları, hacim kalıpları ve iş kalıpları imalatı yapma, iki ve üç boyutlu makine ve mekanizmaları çizimlerini yapma, makinelerin temel bakım ve onarımını yapma, mermer kesme ve işleme tezgâhlarında imalat işlemlerini yapma, endüstriyel döküm ve kalıplama tekniğine uygun üretime yönelik modelleme ve prototiplerini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

İnsanın hayat standartları, teknolojik gelişmelere paralel olarak artmaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan ülkelerde insan hayatının kolaylaştığı gözlenmektedir. Hayatın kolaylaşması da insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını sağlar.

Makine Teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur. Tasarım ve üretim yapan her sektöre hitap eder. Gelişen teknoloji ve üretim teknikleri tasarım ve üretimde makinenin önemini artırmıştır. Getirisi ve katma değeri ile ekonominin lokomotifi durumundadır.

Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman ihtiyacı fazladır. Dolayısıyla iş istihdamı sıkıntısı söz konusu değildir. Alanda çalışanların gelir seviyeleri ülke standartlarına göre iyidir.

 • Alanın Altında Yer Alan Dallar
 • 1- Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme
 • 2- Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı
 • 3- Bilgisayarlı Makine İmalatı
 • 4- Endüstriyel Kalıp
 • 5- Makine Bakım Onarım
 • 6- Değirmencilik
 • 7- Mermer İşleme
 • 8- Tıbbi Cihaz Üretimi
 • 9- Mikromekanik
 • 10- Savunma Mekanik Sistemleri

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

 

Meslek lisesinden sonra ““Yükseköğretim Kurumları Sınavında” (YKS) başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerin ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur..

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, makine teknolojisi ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler.

Bu mesleklerdeki elemanlar fabrikalarda, kendi atölyelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Bulundukları işletmelerde çalışanlarla iş birliği ve uyum içerisinde üretim yaparlar. Tasarım bürolarında bilgisayar ortamında, imal edilecek makine ekipmanını iki ve üç boyutlu olarak tasarlarlar. Tasarlanan makine veya sınai tesis ekipmanlarını imalat atölyelerinde CNC tezgâhlarında imal ederler.

Çalışma ortamları; iyi aydınlatılmış, havalandırılması ve yalıtımı iyi yapılmış, kısmen gürültülü, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili tedbirlerin alındığı, bireysel ve ekip çalışmalarının yapıldığı kapalı büro, atölye ve fabrika ortamlarıdır.

Makine Teknolojisi alanında eğitim almış kişiler, kamu veya özel sektöre ait işletmelerde (otomotiv, gemi, uçak, sınai tesisler) çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. CNC mekanik imalat atölyelerinde, kalıp ve prototip yapan imalathanelerde, imalat ve komple resimlerin tasarlanıp çizildiği bürolarda, mekanik bakım atölyelerinde, mermer ve model imalatı yapan işletmelerde iş bulabilirler.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI

 

Makine Teknolojisi

Öğretim Programları

Öğretim süresi

ÖNLİSANSAlternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi2
Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon2
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi2
Elektrik Enerjisi Üretim, Dağıtım ve İletimi2
Endüstri Ürünleri Tasarımı2
Endüstriyel Kalıpçılık2
Gemi Makineleri İşletme2
Görsel İletişim2
Grafik Tasarımı2
İş Makineleri Operatörlüğü2
İş Sağlığı ve Güvenliği2
Kaynak Teknolojisi2
Makine2
Makine, Resim ve Konstrüksiyon2
Mekatronik2
Metalurji2
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği2
Oto Boya ve Karoseri2
Otomotiv Teknolojisi2
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi2
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik2
Sondaj Teknolojisi2
Tahribatsız Muayene2
Tarım Makineleri2
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi2
Üretimde Kalite Kontrol2

Makine Teknolojisi

Öğretim Programları

Öğretim süresi

LİSANSBiyomedikal Mühendisliği4
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği4
Enerji Sistemleri Mühendisliği4
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği4
İmalat Mühendisliği4
İş Sağlığı ve Güvenliği4
Makine Mühendisliği4
Mekatronik Mühendisliği4
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği4
Otomotiv Mühendisliği4

Comments are closed.