Uçak Gövde-Motor

Uçak Gövde ve Motor Bakımı
Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?
Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü, hava araçlarının yapı ve sistemlerinin detaylı bir şekilde öğrenildiği, aynı zamanda bu öğrenilen yapı ve sistemlerin muayene, bakım ve onarım gibi işlerin teorik derslerin temelinde uygulama eğitimler ile desteklendiği bir bölümdür.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü Neden DATA KOLEJİ’nde Okumalıyım?

DATA KOLEJİ ülkemiz havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “SHY-147 Onaylı Eğitim Kuruluşu” yetkisine sahip olması nedeniyle içeriği sivil havacılık otoritesi tarafından onaylanmış bir eğitim sunmakta ve mezun olduklarında buna bağlı deneyim süresi ve tercih edilebilirlik avantajı sunmaktadır. DATA KOLEJİ sahip olduğu yetki ile yetkili teknisyen olma gerekliliği olan modül sınavlarını da kendi bünyesinde yapabilmektedir. Öğrencilerimiz öğrenim süreçlerinde farklı bir yere gitmeden bu sınavlara da girebilmektedir.

Kolejimiz, yıllardır havacılığın birçok dalında eğitim veren bir kuruluş olmasının yanında havacılık kültürünü iyi bilen, sektör deneyimi yüksek eğitmenlerinin olması ile kişisel gelişim açısından öğrencilerimize katkı sağlamaktadır.

Eğitimlerin son yılında öğrencilerimize anlaşmalı havacılık ve savunma sanayi şirketlerinde tam zamanlı çalışmalarını sağlayarak, pratik temel eğitimlerini gerçek bakım ortamında gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Bu eğitimin SHGM tarafından temel eğitim tecrübesi olarak kabul edilmesi nedeniyle Data Koleji mezunları yetkili teknisyen sıfatını kazanabilmek için yıl avantajı ile mezun olma şansını yakalamaktadır.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü mezunları sivil havacılık kuruluşlarına ait hava aracı bakım onarım merkezleri, hava aracı parçası üreten tesisler, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Havalimanları ve hava yolu şirketlerinin bakım hangarlarında uçakların, gövde, yapısal bileşenleri, motor ve motorla ilişkili sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerini yürütürler. Ülkemizde havacılık sektörüne yapılan yatırımlar nedeniyle, hava yolu şirketlerimizin uçak teknisyeni ihtiyacı da artmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler gerek ülkemizde gerek uluslararası kuruluşlarda hızlıca iş bulabilmektedir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünde Hangi Dersler Var?

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümünde bir yılda üç dönem (Trimester) olmak üzere toplam 12 dönem ders verilmektedir. Bu bölümün ilk iki yılında temel uçak bilgisine yönelik Temel Elektrik ve Elektronik, Malzeme ve Donanım, Temel Aerodinamik, Teknik Resim, İnsan Faktörleri ve Havacılık Mevzuatı ve benzeri dersler verilirken devamında uygulama ve teorik derslerin bir arada yürütüldüğü, Uçak Yapı Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar, Pervane Teorisi, Uçak Bakım Pratikleri ve benzeri dersler verilmektedir. Son sınıflarında öğrencilerimiz anlaşmalı bakım onarım organizasyonlarında uçak üstünde çalışarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmektedir.

 

Uçak Gövde – Motor Bakım Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Havacılığın yanı sıra fizik biliminin özellikle aerodinamik ve mekanik alanlarına meraklı olmak,
 • Yoğun konsantrasyon gerektiren işlerden keyif almak,
 • Detaycı olmak,
 • Güvenliği ön planda tutmak,
 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,
 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,
 • Şekil ilişkilerini görebilmek,
 • El becerisine sahip olmak,
 • Dikkatli ve titiz olmak,
 • Sorumluluk sahibi olmak,
 • Dikkatli ve titiz olmak,
 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

 

Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretim Kurumları Sınavında” (YKS) başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerin ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

Uçak Bakım alanında çalışacak meslek elemanları; sivil uçak bakım merkezleri, askerî hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam edilmektedir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nın 2008 yılında uluslararası Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM) olması ve sivil havacılıktaki gelişmeler; alanda istihdam imkânını artırmaktadır. Bununla beraber özel havacılık şirketleri kendi bakım merkezlerini ülkemizin çeşitli şehirlerinde kurmayı planlamaktadır.

Ayrıca bayanlar da bu mesleklerde eğitim alıp teknisyen olarak çalışabilmektedir.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI
 

Uçak Bakımı

Öğretim Programları

Öğretim süresi

ÖNLİSANS Makine 2
Otomotiv Teknolojisi 2
Tarım Makineleri 2
Uçak Teknolojisi 2
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
Biyomedikal Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
Elektrik 2
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 2
Elektromekanik Taşıyıcılar 2
Elektronik Haberleşme Teknolojisi 2
Elektronik Teknolojisi 2
Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
Grafik Tasarımı 2
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi 2
Mekatronik 2
Mobil Teknolojileri 2
Otomotiv Teknolojisi 2
Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi 2
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi 2
Uçak Teknolojisi 2

Uçak Bakımı

Öğretim Programları

Öğretim süresi

LİSANS Uçak Gövde-Motor 4
Uçak Gövde Motor Bakım 4
Uçak Elektrik-Elektronik 4
Enerji Sistemleri Mühendisliği 4
Makine Mühendisliği 4
Mekatronik Mühendisliği 4
Otomotiv Mühendisliği 4
Adli Bilişim Mühendisliği 4
Bilgisayar Mühendisliği 4
Bilişim Sistemleri Mühendisliği 4
Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4

Comments are closed.